O autorze
W 1980 ukończyłem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, następnie odbyłem aplikację sądową (1981–1983), później adwokacką (1984–1987). Przebywałem także na stażu w Zurychu (1985). Od 1987 praktykowałem jako adwokat. Od 1993 do 1996 byłem zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu, następnie przedstawicielem prezydenta w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W latach 1997–2000 pełniłem funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 1998 do 2000 był p.o. szefa Kancelarii. W 2000 byłem odpowiedzialny za kierowanie kampanią wyborczą w walce o reelekcję Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2000 natomiast zasiadałem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. W 1999 należałem do grona członków-założycieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zostałem również wybrany do Zarządu Krajowego. W 2001 po raz pierwszy uzyskałem mandat poselski z okręgu warszawskiego. Objąłem funkcję przewodniczącego Komisji Ustawodawczej. Przewodniczyłem także Polsko-Niemieckiej Grupie Parlamentarnej, a w 2003 przez krótki okres sprawowałem funkcję członka komisji śledczej ds. tzw. afery Rywina (zastąpiła mnie w komisji Anita Błochowiak). W maju 2004 zostałem powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki. Byłem członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005. W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie zostałem wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (zdobywając największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów SLD). W wyborach parlamentarnych w 2007 i 2011 po raz trzeci i czwarty uzyskałem mandat poselski. 11 stycznia 2008 zostałem wybrany na przewodniczącego Komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Samorządowe układanki

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Coraz częściej media obiegają informacje na temat planowanych rozmów, koalicji, konkretnych kandydatur. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska chcę przybliżyć stanowisko mojej organizacji wypracowane przez zgromadzenie i gremia kierownicze.


Kilka dni temu media obiegła informacja dotycząca koncepcji Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotyczącej zbliżających się wyborów samorządowych. Każda idea skierowana na spajanie środowisk lewicowych warta jest rozważenia, więc koncepcję przedstawioną przez Leszka Millera przyjmuję z zainteresowaniem. Bez przedstawienia szczegółów ciężko jednak powiedzieć coś więcej. Nie jest jednak tajemnicą, że w kilku województwach przedstawicielki i przedstawiciele DWP prowadzą zaawansowane rozmowy z SLD na temat wspólnego startu w wyborach.

Jak informowałem na dwóch zorganizowanych przeze w ostatnich tygodniach konferencjach prasowych Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska porozumiało się z dwiema partiami – Socjaldemokracją Polską oraz Unią Lewicy. Planujemy wspólnie startować w wyborach samorządowych wszędzie tam, gdzie efektywnie funkcjonują nasze struktury. Miejsc takich w skali całej Polski jest dużo.

Bardzo dobre relacje i współpraca łącza Dom Wszystkich Polska z Partią Demokratyczną i Stronnictwem Demokratycznym. Prowadzimy rozmowy na temat samorządu. Koordynatorzy "Domu Wszystkich Polska" mają „zielone światło”, aby z tymi ugrupowaniami dogadywać się jeśli tego wymaga sytuacja w ich regionach.


Nieco inaczej wygląda sytuacja z Twoim Ruchem, jednak nie możemy zapominać, że wciąż jest to największa parlamentarna partia sytuująca się na lewo od Platformy Obywatelskiej. Poza Warszawa, struktury regionalne DWP nie prowadza rozmów samorządowych z Twoim Ruchem , co nie oznacza że sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Warszawa jest zresztą specjalnym miejscem przygotowań do wyborów samorządowych. Liczba komitetów, kandydatek i kandydatów na najważniejsze stanowisko w Stolicy przyprawia o zawrót głowy. Jeśli chcemy, aby Centrolewica miała w Stolicy solidną reprezentację samorządową, prywatne ambicje poszczególnych osób musza zostać przez te osoby poskromione. Tutaj prowadzimy także poważne rozmowy praktycznie ze wszystkimi środowiskami, doskonale zdając sobie sprawę z powagi sytuacji i konieczności scalania rozmaitych środowisk.

Nie widzę żadnego powodu, aby doskonali i cenieni w skali całego miasta radni Twojego Ruchu, przedstawiciel mojego Stowarzyszenia i szef stołecznej struktury – Tomasz Sybilski, struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ruchy miejskie i inne ugrupowania nie doszły do porozumienia. Będę do tego dążył. Warszawa jest zbyt ważna, aby przez lokalne niesnaski i prywatne ambicje cierpiała przez kolejną kadencję na problem związany z rządami prawicy
.
Całością spraw związanych z wyborami samorządowymi kieruje w DWP zastępczyni przewodniczącego Paulina Lipińska. O szczegółowych ustaleniach dotyczących startu przedstawicielek i przedstawicieli DWP w wyborach samorządowych będę na bieżąco informował.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...